Az elbarnult alma titka: Hogyan pusztítják el a szabad gyökök a sejtjeinket?

2023.12.13

Amikor egy friss, ropogós alma elkezd barnulni, akár a konyhapulton, akár a hátizsák mélyén, egy lenyűgöző, bár sokak számára nem látható folyamat zajlik le. Ez a jelenség nem csupán a gyümölcsök állapotának változását mutatja, hanem egy sokkal szélesebb körű, minden élőlényre ható biokémiai folyamat példáját is. Az elbarnult alma a szabad gyökök működésének érzékletes példája, amelyek a sejtjeinkben is hasonló károkat okozhatnak.


Mi a szabad gyök, és hogyan keletkezik?

A szabad gyökök instabil molekulák, amelyek egy vagy több párosítatlan elektront tartalmaznak. Ez az instabilitás azért alakul ki, mert a molekulák törekednek a stabilitásra, és hiányzó elektronjaik pótlására törekszenek. A szabad gyökök természetes melléktermékei a sejtlégzésnek, amely során a sejtek oxigént használnak fel az energia termelésére. Azonban különböző környezeti tényezők, mint a sugárzás, a dohányfüst, vagy bizonyos vegyi anyagok is előidézhetik a szabad gyökök képződését.

Az alma barnulása és a szabad gyökök

Az elbarnult alma tökéletes példa a szabad gyökök által okozott oxidatív stresszre. Amikor az alma héja megsérül, az oxigén belép a gyümölcs belsejébe, és reakcióba lép a sejtekben lévő anyagokkal. Ez a folyamat oxidációt idéz elő, amely során szabad gyökök képződnek. Ezek az instabil molekulák elektronokat "lopnak" a környező molekuláktól, így barnulást és szerkezeti károsodást okozva az almában.

A szabad gyökök hatása a sejtekre

Hasonlóan az alma barnulásához, a szabad gyökök a testünk sejtjeiben is károkat okozhatnak. Az elektronok "elrablása" során a szabad gyökök a sejtek membránjait, fehérjéit és a DNS-t is károsíthatják. Ez a sejtkárosodás hozzájárul az öregedési folyamatokhoz, és számos betegség, mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, a rák és a neurodegeneratív betegségek kialakulásához.

Láncreakció és védekezés

A szabad gyökök által elindított láncreakció akár egész sejtpopulációkat is tönkretehet. Azonban a testünk rendelkezik természetes védekezési mechanizmusokkal, például antioxidánsokkal, amelyek semlegesítik a szabad gyököket. Ezenkívül bizonyos élelmiszerek, mint a friss zöldségek és gyümölcsök, magas antioxidáns-tartalmuk révén segíthetnek a szabad gyökök elleni harcban.

Összefoglalás

Az elbarnult alma nem csupán egy élelmiszer állagának változását mutatja, hanem egy sokkal átfogóbb biokémiai folyamat szemléltetője is. A szabad gyökök képződése és a sejtekre gyakorolt káros hatásuk mindennapi életünk része, amely ellen a megfelelő táplálkozással és egészséges életmóddal vehetünk fel harcot. Az alma barnulása így nem csak a romlás jele, hanem egy figyelmeztető jel is, amely arra emlékeztet minket, milyen fontos a sejtjeink védelme és az egészséges életmód fenntartása.

Környezetünk óriási mértékben hozzájárul a szabad gyökök terjedéséhez, olyan folyamatok miatt, mint amit a gyógyszeripar és vegyipar melléktermékei környezetszennyezésként okoznak, sugárzások (elektroszmog), növényvédő szerek, légszennyező anyagok, oldószerek, sült ételek, alkohol, dohányfüst stb. –

Mindazok, amiknek a legtöbben állandóan ki vagyunk téve! 

Ne feledd azonban, hogy a legújabb tudományok feltárták, hogy ezek az antioxidánsok csak RedOx jelzőmolekulák jelenlétében oldhatók fel... amik minden ASEA palackban megtalálhatóak! 

Ha nincs elég RedOx jelzőmolekula a szervezetben, (a mitokondrium nem termel rendszeresen eleget!) az antioxidánsok egyszerűen kiúsznak a rendszerből, illetve roncsolják azt. 

Az ASEA biztosítja a jelátviteli kapacitást az elektrontranszferhez, úgy, hogy magához láncolja azokat a szabad oxigén atomokat, kizárva a további károkat, ezzel egyensúlyt teremtve: a molekulák töltései egyszerre lesznek pozitívak és negatívak, elhozva az egyensúlyi homeosztázisi állapotot! 

Minden szervezetnek szüksége van ASEA-ra!